دیجیتال آرت چیست
بازدید 2718
2

دیجیتال آرت چیست؟ (بخش اول)

در این دنیای تکنولوژی محور که امروز داخلش زندگی می کنیم، تقریباً دیگر همه چیز دیجیتالی است. ما حالا دیگر با رایانه‌ها برای هم نامه می‌فرستیم. از تلفن‌های هوشمند برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنیم. برای ارسال عکس‌ها و ویدیوها از شبکه‌های اجتماعی کمک می‌گیریم. درست مثل همه این فعالیت‌ها، هنر نیز دیجیتالی شدن را آغاز کرده است. نسل‌های جوان‌تر با هنر دیجیتال بزرگ شده‌اند، اما مفهوم دیجیتال آرت هنوز هم برای بسیاری از ما جدید است. اگر می خواهید بدانید دیجیتال آرت چیست و چگونه می توانید آن را خلق کنید، تا آخر این مقاله با پیویو همراه باشید!

هنر دیجیتال و دیجیتال آرت چیست

مفهوم دیجیتال آرت

هنر دیجیتال که در گذشته هنر کامپیوتری (Computer Art) یا هنر رسانه‌ای (Media Art) نامیده می‌شد، به هنری اشاره دارد که با استفاده از نرم‌افزار، رایانه یا سایر وسایل الکترونیکی ساخته می‌شود. هر چیزی که بر روی رسانه های دیجیتال تولید یا ساخته می شود، مانند انیمیشن ها، عکس ها، تصاویر، فیلم ها، نقاشی های دیجیتال و مواردی از این دست را می توان به عنوان هنر دیجیتال طبقه بندی کرد.

دیجیتال آرت چیست؟ نقاشی دیجیتال و انیمیشن سازی

انیمیشن قرمز شدن (Turning Red 2021). انیمیشن‌های دوبعدی و سه بعدی از شاخه‌های محبوب دیجیتال آرت هستند.

آیا خلق آثار دیجیتالی واقعا یک هنر محسوب میشود؟

راستش در مورد اینکه آیا هنر دیجیتال به عنوان هنر واقعی محسوب می شود یا خیر، بحث های زیادی هست و نظرات مختلفی وجود دارد. در حقیقت این موضوع به تعریف شخصی شما از این که هنر خودش چی هست، بستگی دارد. اگر منظور شما از “واقعی”، یک محصول فیزیکی باشد که آن را با استفاده از ابزار فیزیکی (مثل قلمو، رنگ، کاغذ و …) خلق کرده‌اند، پس باید بگم نه! هنرهای دیجیتال فقط در دنیای مجازی خودشان قابل مشاهده و تعریف هستند. ولی این واقعی نبودن به این معنی نیست که وجود ندارند! مثلا شما می‌توانید یک نقاشی دیجیتالی را برای خودتان چاپ کنید تا تبدیل به یک محصول واقعی شود…

دیجیتال آرت چیست؟ هنر دیجیتال نقاشی دیجیتال انیمیشندر عین حال هنر دیجیتال را می توان هنر واقعی نامید! زیرا کمابیش همان تکنیک ها و مهارت های خلاقانه ای را می طلبد که هنر سنتی به آن نیاز دارد. هنر، هنر است و هدف اصلی هنر هم بیان احساسات هنرمند بدون توجه به ابزار مورد استفاده است. ساخت یک هنر دیجیتالی با کیفیت خوب به همان میزان مهارت، استعداد، اصالت، دانش و تلاش نیاز دارد که هر اثر هنری سنتی دیگری… هر هنرمندی باید یاد بگیرد که بدون در نظر گرفتن رسانه و تکنولوژی، بر ابزارهای کار خودش مسلط شود. بنابراین، منصفانه است که بگوییم:

هنر دیجیتال را می توان یک “هنر حقیقی” نامید!

دیجیتال آرت چه کاربردهایی دارد؟

هنر دیجیتال کاربردهای بی شماری دارد! اما به دلیل ماهیتی که دارد، بیشتر در محیط های تجاری و رسانه‌ای استفاده می شود. اینها شامل تبلیغات رسانه ای و تولید جلوه های گرافیکی بصری و انیمیشن در فیلم ها، بازی های ویدیویی، تصاویر موجود در کتاب‌های داستانی و علمی و غیره است. همین الآن نگاهی به اطراف خودتان بیاندازید! تصاویر و ویدیوهای بیشماری را پیدا می‌کنید که به صورت دیجیتالی خلق شده‌اند. همچنین می توان از هنر دیجیتال برای ایجاد طرح های گرافیکی استفاده کرد.

دیجیتال آرت چیست؟ هنر دیجیتال نقاشی دیجیتالسهولت انتشار، اشتراک گذاری و فروش هنر دیجیتال، بسیاری از مشاغل و مشاغل جدید را برای هنرمندان دیجیتال در سراسر جهان در دسترس قرار داده و موانعی مثل جغرافیا و شرایط پرداخت را حذف کرده است. باید اشاره کنم که دیجیتال آرت به طور فزاینده ای در حال حرکت به سمت فضای متاورس و کلکسیونرهای آثار هنری است. همچنین با شکل‌گیری کریپتو آرت (Crypto Art)، بسیاری از هنرمندان دیجیتال این امکان را دارند که آثار خود را با قیمت هایی بفروشند که قبلا منحصر به آثار هنری سنتی بود.

نگاهی به مزایا و معایب هنر دیجیتالی

حدس می‌زنم تصویر پایین که مقایسه ابزار کار هنر سنتی و دیجیتالی است، گویای خیلی مطالب باشد! دیجیتال آرت مزایا و معایب زیادی دارد. یکی از مزایای هنر دیجیتال این است که بسیار راحت‌تر از هنر سنتی است زیرا نیازی به جمع‌آوری ابزارهایی مانند قلم مو، رنگ و غیره نیست و به حداقل فضا و امکانات نیاز دارید. همچنین به دلیل توانایی برگشت زدن بیشتر اشتباهات تنها با کلیک یک دکمه، بسیار بخشنده تر از هنر سنتی است. معمولا اگر نقاشی شما روی کاغذ خراب شود، ممکن است شانس زیادی برای اصلاح آن نداشته باشید!

دیجیتال آرت چیست؟ هنر دیجیتال و نقاشی دیجیتال ، انیمیشن سازی

ذخیره و تحویل هنر دیجیتال نیز به دلیل ذخیره سازی دیجیتالی، بسیار آسان تر از سایر هنرهای سنتی است. هنرمندان می توانند در صورت نیاز به سادگی با چند کلیک ماوس چاپ های خود را به صورت دیجیتالی ارسال کنند. این فرآیند به دیجیتال آرت اجازه می دهد تا در دسترس تر، جهانی تر و به طور گسترده تأثیرگذار باشد.

از معایب دیجیتال آرت هم این موضوع را باید گفت که آن ارتباط صمیمی و ماهیت لمسی و احساسی را ندارد که هنگام قرار دادن مداد یا قلم مو روی کاغذ تجربه می‌کنید. ارتباط یک هنرمند با ابزار کارش، پیوندی بسیار خوشایند است. در هنگام خلق هنر دیجیتال، ممکن است پیوند خیلی عمیقی بین هنرمند با کامپیوتر یا نرم افزار شکل نگیرد.

چطور دیجیتال آرتیست شویم؟

هنر دیجیتال را می توان به روش های مختلف، با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف ساخت. اما برای شروع، برای ایجاد هنر دیجیتال به موارد زیر نیاز دارید:

 • کمی استعداد و سخت کوشی
 • یک تبلت طراحی با قلم نوری
 • برخی از نرم افزارها مانند فتوشاپ و …
 • یک کامپیوتر یا لپ تاپ برای اجرای نرم افزار
 • خلاقیت و تخیل تا بی‌نهایت و فراتر از آن!

دیجیتال آرت چیست؟ هنر دیجیتال نقاشی دیجیتال

امیدوارم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید! برای مطالعه بخش دوم معرفی دیجیتال آرت روی لینک زیر کلیک کنید:

https://pioio.com/up/art/what-is-digital-art-2/

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. وحید عالمی گفت:

  عالی بود لطفا درباره ساخت کاراکتر های بازی هم صحبت کنید

  1. استودیو هنری پیویو گفت:

   سلام وحید عزیز
   حتما در مقاله‌های بعدی به گیم آرت و کاراکتر آرت می‌پردازیم 🙂