هنر دیجیتال چیست؟ آشنایی با دیجیتال آرت و نقاشی دیجیتال
بازدید 526
0

هنر دیجیتال چیست؟ (بخش دوم)

هنر دیجیتال یا دیجیتال آرت، که در گذشته هنر کامپیوتری (Computer Art) یا هنر رسانه‌ای (Media Art) می‌نامیدند، هنری است که آن را با استفاده از نرم‌افزار، رایانه یا سایر وسایل الکترونیکی خلق می‌کنند. هر چیزی که بر روی رسانه های دیجیتال تولید یا ساخته می شود، مانند انیمیشن ها، عکس ها، تصاویر، فیلم ها، نقاشی های دیجیتال و مواردی از این دست را می توان به عنوان هنر دیجیتال طبقه بندی کرد.

در بخش قبلی مقاله عنوان کردیم که دیجیتال آرت دقیقا شامل چه نوع آثاری است و با چه ابزاری می‌توان آن را خلق کرد؟

در این بخش به بیان تفاوت‌های بین هنر دیجیتال و هنر سنتی می‌پردازیم…

مطالعه بخش اول مقاله در استودیو هنری پیویو:

https://pioio.com/up/art/what-is-digital-art-1/

آیا خلق یک هنر دیجیتالی کار سختی است؟

نه لزوماً! یادگیری دیجیتال آرت برای هنرمندانی که قبلا به صورت سنتی آثار خود را خلق کرده‌اند و حالا می‌خواهند متد خود را به دیجیتال تغییر دهند، ممکن است تا حدی مشکل باشد. همچنین برای تازه کار هایی که قصد دارند از صفر شروع کنند و حتی با محیط نرم افزار هایی مثل فتوشاپ و … آشنایی ندارند، ممکن است تجربه مشکلی باشد. اما نگران نباشید! این موضوع، هنر دیجیتال را سخت‌تر از هنر سنتی نمی‌کند. کمی به خودتان زمان بدهید و تلاش کنید، می‌بینید که کاملا آن را فرا می‌گیرید.

هنر دیجیتال چیست؟ دیجیتال آرت و نقاشی دیجیتال

هنر دیجیتال آسان‌تر است یا هنر سنتی؟

به طور کلی، طراحی دیجیتال به دلیل داشتن توانایی برگشت زدن اشتباهات بدون باقی ماندن آثار آن‌ها، می تواند آسان تر از طراحی سنتی باشد. کارهایی مثل رنگ‌آمیزی، لایه‌بندی، سایه‌زنی و غیره نیز در ابزارهای دیجیتال بسیار راحت‌تر و آسان‌تر است. در کامپیوتر و نرم افزار، ابزارها و تنظیمات مختلفی در اختیار هنرمند است که روی کاغذ یا بوم وجود ندارند. در همین حین، سایر هنرمندان حوزه دیجیتال آرت و سازندگان این ابزارها دائم در حال به روز رسانی و اضافه کردن آپشن‌های مفید هستند. این فاکتور مثبت، دیجیتال آرت را حتی آسان‌تر از هنر سنتی می‌کند!

هنر دیجیتال چیست؟ دیجیتال آرت و نقاشی دیجیتال

تازه وارد های دنیا هنر سمت کدام یک بروند؟

چون که ما گفتیم دیجیتال آرت آسان‌تر است، شاید دچار این شبهه شده باشید که: پس کسی که می‌خواهد تازه نقاشی را شروع کند، وارد حوزه دیجیتال آرت شود تا زودتر به نتیجه برسد!

❗لطفا دچار اشتباه نشوید❗

هنر دیجیتال همچنان به مهارت های هنری اولیه مشابه نیاز دارد و همچنین هنرمندان را ملزم می کند که در کار با نرم افزارهای مختلف مهارت داشته باشند.

این روزها محبوبیت کدام یک بیشتر است؟

ممکن است بخاطر حضور در دنیای مجازی، بیشتر در معرض دیجیتال آرت قرار بگیرید. اما به سختی می توان گفت که آیا واقعاً محبوبیت بیشتری دارد یا خیر؟ به اشتراک گذاری و انتشار هنر دیجیتالی خیلی ساده تر از هنر معمولی است، به همین دلیل ممکن است در یک فضای آنلاین خیلی محبوب‌تر باشد.

بسیاری از نمایشگاه‌های هنری پرطرفدار که اکنون در سراسر جهان برپا می‌شوند، عناصر دیجیتال و سنتی را با هم ترکیب می‌کنند. برای مثال، آثار یایویی کوزاما هنرمند ژاپنی، فرم‌های دیجیتالی و فیزیکی را با هم ترکیب می‌کند و هر زمان که نمایشگاه هست، بازدیدکنندگان بی‌شماری جذب می‌شوند. خانم کوزاما هنرمند معاصر ژاپنی، نقاش مفهومی و طراح لباس است که در اکثر کارهایش از طرح‌های خال خالی شامل دایره و نقطه بهره می‌برد. آثار هنری او در میان هنرمندان زن جهان، بیشترین میزان فروش را دارد! طرح‌های خال خالی دیگر امضای هنری کوزوما به حساب می‌آیند و علت جذابیت آنها، داستان‌های فلسفی پشت این نمادهاست…

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

مجموعه نمایشگاه‌های دیجیتالی Immersive یا «غوطه‌ور» هم اخیرا در شهرهای متعددی برگزار می‌شوند. این نمایشگاه‌ها آثار هنری قدیمی را از هنرمندانی مانند وینسنت ون گوگ می‌گیرند و به شکل سه بعدی، بازسازی دیجیتالی می‌کنند. طوری که احساس می‌کنید در حال قدم زدن در دنیای نقاشی‌ها هستید! چنین بازسازی‌هایی به مخاطبان اجازه می‌دهد تا از آثار هنری که زمانی دیدن آنها بسیار دشوار بود، دیدن کنند و لذت ببرند.

در پایان مقاله، شما را به تماشای چندتا عکس جذاب از نمایشگاه های دیجیتالی Immersive دعوت می‌کنم:

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

هنر دیجیتال چیست؟ نقاشی دیجیتال و دیجیتال آرت

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *